U rano poslijepodne u prostoru Društvenog doma u Strmcu upriličena je radionica naziva „Provedba LEADER pristupa 2014.-2020.”
S obzirom na važnost LEADER pristupa za razvoj lokalne samouprave i ruralni razvoj, na radionici se raspravljalo o važnosti LAG-ova u ruralnom razvoju i prednosti pri mogućnostima korištenja EU fondova, LEADER mjerama unutar Programa ruralnog razvoja 2014.-2020. za Republiku Hrvatsku, programu ruralnog razvoja 2014.-2020. za Republiku Hrvatsku i provedbi mjere 202 unutar IPARD programa.
Poseban naglasak stavljen je na LAG-ove, Lokalne akcijske grupe. Radionicu je organizirao Upravni odjel za fondove Europske unije, regionalnu i međunarodnu suradnju u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, Odjelom za lokalne inicijative i razvoj ruralnih područja, Gradom Svetom Nedeljom, Upravnim odjelom za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije te LAG-om Sava.
LAG Sava osnovan je na području četriju jedinica lokalne samouprave, gradova Svete Nedelje, Samobora i Zaprešića te općine Brdovec uz naknadno priključenje dijelova Bistre, Luke, Marije Gorice i Klinča Sela. Cilj osnivanja ovog LAG-a, što su najprije prepoznali na području Grada Svete Nedelje, lakši je dolazak do sredstava Europske unije za manje razvojne programe na ruralnom području. -Slijedimo primjer Slovenaca – rekao je predsjednik LAG-a Sava Damir Halužan, inače zamjenik gradonačelnika Svete Nedelje – jer, kako je dodao, Slovenci godišnje za ovakve manje programe ruralnog razvoja izvlače i do 500 tisuća eura. Na nama je – istaknuo je Damir Halužan – da u ovoj godini pripremimo dobru strategiju za ovo naše područje da bismo u sljedećoj godini mogli povući prva sredstva iz strukturnih EU fondova. U tome – naglašava predsjednik LAG-a Sava – očekujemo veliku pomoć Zagrebačke županije i njezine Regionalne razvojne agencije.
Vršitelj dužnosti pročelnika Upravnog odjela za fondove Europske unije te regionalnu i međunarodnu suradnju, Josip Kraljičković, izrazio je žaljenje što je dosad samo ovo područje prepoznalo potrebu osnivanja ovakve Lokalne akcijske grupe.
Razlog tomu – mišljenja je Kraljičković – leži u dobrim potporama što ih Zagrebačka županija pruža ruralnom razvoju. No – dodaje županijski pročelnik – prilika za osnivanje novih LAG-ova ukazuje se na dugoselskom, goričkom i jaskanskom području.
Upravni odbor jednog LAG-a ne mogu činiti samo predstavnici jedinice lokalne samouprave već u njemu moraju biti zastupljeni i predstavnici civilnog društva, do 50 posto sastava moraju činiti žene i slično. -Sve je zamišljeno na način da se u jednom LAG-u doista okupe svi zainteresirani za razvoj područja – objašnjava Halužan. Predstavnici LAG-a Vallis Colapis, kao jednog od zasad najbolje djelujućih u Hrvatskoj, prenijeli su okupljenima na ovoj radionici svoja dosadašnja, sad već višegodišnja iskustva.
Ovaj LAG djeluje na širem području Karlovca i Ozlja u manje razvijenim ruralnim područjima. Na ovoj radionici bio je i koordinator svih LAG-ova u Hrvatskoj, Ivan Ciprijan iz Ministarstva poljoprivrede, a zastupljeni su bili i predstavnici Grada Samobora, uz ostale gradski pročelnik za gospodarstvo Hrvoje Frankić, predstavnici Pučkog otvorenog učilišta i drugi. Na početku je okupljene pozdravio gradonačelnik Svete Nedelje Drago Prahin predstavivši ukratko dosadašnji svetonedeljski razvoj.